Zazakivaj

Qur'un

Qur'un

Zazaki Meal Qur'un, dunyadi tênika sitê madi esta. Ez wazenag simazi past bidi ma...

Bajar

Bajari Zazayun

Bunên Zazêy ma Tirkiye’di kumcadi cuwyên? (Bingöl-Diyarbakir-Dersim-Kayseri-Urfa-Malatya Elazig...)

zwun

Zun Zazayun

Zun ma ser, zahf chik nisyow. Hama inig nisyê, inunra yowyê yiz zi yow binun nitepsêni...

SerpelZazaki MealZun ZazakiMaqalêyi mıMedyaDerhıeq Qur'un'ıdZazaki Xutbê

Zazakisozluk.com

Qê Ferhengê Zazaki Buniyên Hêt Raştra >>>

ONLÌNE- FERHENGÊ ZAZAKÌ

UNESCO vuna; 18 Hıew Zun Weladi Hê Bin Talıkê Vinbiyayişıdê (Zazaki zi ha Miyun Inunida)

Posted by
/ / Leave a comment

zune-weladiÊr ruêji “UNESCO ‘yır  Dinyad Zun Weladiya” wo. Faliyetê ına ruej, paşt duna qêdow qêdı kuıltırun o miyun ına xewatıd, vêr çoy çarnena hêt zunê wuılatê çoy sera o zahfiyıdı zi ınê sera vındena.  UNESCO vuna; Muısnayişê Zunê Welatê çoy, çoyir yow hıeqa o piyorê qum ıni zunun, gereka ıni zunun ser xewat bıdi. UNESCO ınê ser zahf vındena…  Dinyad Ruêj Zunê Welati, zunig hê bêni vin aynuni arda çoyi vir.  UNESCO,  parr ay zunig hê bin  talukidê, Tırkiya’ra miyun aynunira 18 hıewê yini ser vınderta. UNESCO, parra hıetana ımser, aynunra tawê listê xuıra niveta. Şıkırıg ın zununra yowyê yinizi nibi vin. Labelê ın zunig hê bin talıkê vinbiyayişıdê ıni, hama bin talikê ına vin biyayişra zi ni xêlisyêy.

In Zunig He Bin Talikê Vin biyayişêdê Inunra 18 Hıewê Yin he Tırkiyadê

Nımê Zun: Zazaki Nımê Zazakiyê bini: Zun Zazun, Dımılki, Zazaki, Kırmancki, Kırdki, Sobé, Zonê Ma
Wazyet Zun: Şikyayişıyê yêg  esta Riy ıerdıd çend têni ın zun qal kêniı: 1998 tida texminun Paul’ra 2 milun têni. Mıntıqê: Tunceli, Erzincun, Xarpiyet, Çolig, Qezun Erzırum’ra Xınıs, Ruejawiyê Siwas, Qezun Muış’ra Vartuı , Qezun Qaysêri’yra Sarız, Kulvê Amêd o Ğêrb Amêd, Qezun Urfa’ra Sörek o qezun cirununra tikiyiyê yinıd; Awrupa’d zahfiyê muhaciruni ıni zuni qal kêni.

zune-weladiBugün UNESCO Dünya Anadil Günü. Kültürel çeşitliliğin ve çokdilliliğin desteklenmesini hedefleyen Dünya Anadil Günü’nün bu yılki teması, anadilde eğitim hakkına vurgu yapıyor. Anadilin, eğitim hakkının bir parçası olduğunu savunan UNESCO, bu kapsamda üyelerini anadilde eğitimi teşvik etmeye çağırıyor.

Dünya Anadil Günü, kaybolmaya yüz tutmuş dilleri de akıllara getirdi. UNESCO’nun geçtiğimiz yıl güncellediği Tehlike Altındaki Diller Atlası’nda Türkiye’den de 18 dil yer alıyor. Listede bir değişiklik olmadı. Şükür ki bu dillerden hiçbiri tamamen ölmedi, ancak unutulmaktan kurtulduğunu da söylemek mümkün değil.

Kaybolan dillerin 18 tanesi Türkiye’de

Dilin ismi: Zazaca Diğer isimleri: Zâzâ Lisânı, Dımılki, Zazaki, Kırmancki, Kırdki, Sobé, Zonê Ma Durumu: Kırılgan Dünya genelinde konuşan kişi sayısı: 1998 Paul tahminlerine göre 2 milyon Bölgeler: Tunceli, Erzincan, Elazığ, Bingöl, Erzurum’un Hınıs ilçesi, Sivas’ın doğusu Muş’un Varto ilçesi, Kayseri’nin Sarız ilçesi, Diyarbakır’ın kuzey ve batı kesimleri, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi ve komşu ilçelerde bazı küçük alanlar; Avrupa’da bu dili konuşan çok sayıda göçmen var.

 

 

 

Leave a comment


Sponsor

İletişim

    Adınız (gerekli)

    Epostanız (gerekli)

    Konu

    İletiniz