Zazakivaj

Qur'un

Qur'un

Zazaki Meal Qur'un, dunyadi tênika sitê madi esta. Ez wazenag simazi past bidi ma...

Bajar

Bajari Zazayun

Bunên Zazêy ma Tirkiye’di kumcadi cuwyên? (Bingöl-Diyarbakir-Dersim-Kayseri-Urfa-Malatya Elazig...)

zwun

Zun Zazayun

Zun ma ser, zahf chik nisyow. Hama inig nisyê, inunra yowyê yiz zi yow binun nitepsêni...

SerpelZazaki MealZun ZazakiMaqalêyi mıMedyaDerhıeq Qur'un'ıdZazaki Xutbê

Zazakisozluk.com

Qê Ferhengê Zazaki Buniyên Hêt Raştra >>>

ONLÌNE- FERHENGÊ ZAZAKÌ

Fıtıqê Miyunid Herekêti Fizık Tedawi [Bel Fıtığında Fizik Tedavi Hareketleri]

Posted by
/ / Leave a comment

Eg yow kesıd bad ilajun o isrehetra pê hamara zi dêj miyuniy esta se, ınêra pê dorê tedawiyê fizika. Labelê Fizık gera tedawi destun yow tıxtorra   bıvêjyu. 

Fizık tedawid hewê vêrnid dêj çoyidi ziyedyayiş benuw labelê ına normala. Eg ına dej, yow çend ruêjra  pê nibi vinse, bie ina tedawira pê gereka ço bıun yownê tedawi. 

Herekêti Fizık Tedawiy Inê:


1- Paşt ser bıqêldiyên o yow lıngê xuı 90 derecı berzkerên. Barcınê pê lınga bini zi ına hereket bıkerên.

                   

2- Lıngun xuı ra kerên o paşt ser bıqêldiyên.  Yow çaqê xuı bışıknên. Ow çaqê xuı pê destun xuı bıtepşên o hêt sinê xuıwa kaşkerên, lıngê şımawa binı zi gereka duızıbu o erdır duısnayibu.  Barcınê pê lınga bini zi ına hereket bıkerên.

                          

3- Paşt ser bıqêldiyên o çaqun xuı bışıknên. Pê destun xuı çaqun xuı bı tepışnên o biyaren bırasnên sarê xuı.(Sarê xuı zi berz kerên)

                             

4- Paşt ser bıqêldiyên o yow çaqê xuı biyarên sinê xuıra bıduısnên. Lıngê xuıwa binı zi duız bıtepışnên. Barcınê pê lınga bini zi ına hereket bıkerên.

                           

5- Destun xuı sêr çaqun xuıwa gırı bıdên o çaqun xuı bıuncên hêt sinê xuıwawo o ow tiri bı tepşên. Xuı zerıd hıetana 10 bı umarên. Wazyêt xuı me xerıpinên o kıftun xuı erdra berz mekerên. Barcınê zi quelun xuı wo lıngun xuı serbes veradên.

                                  

6- Paştê xuı erd duısnên o owtiri bıtepışnên. Xuı zerıd 1 ra hıetana 10 bı umaren. Bad ını zi serbest veradên. Ina hereket pidıma yow çend hêw pidıma bıkerên. Ina fırhalıd normal yow qêdıra nefes biyerên o veradên.

                                                  

7- Payra tiık vınderên. Destun xuı kıştê yow masa ya zi yol kuılsi bışunên. Çaqun xuı bışıknên, xuı quız kerên o bad ını zi bıwuırzên pay o rıehet bên.

                                        

8- Sêr çaqun xuı wo destun xuıwa vınderin. ına fırhalıd va quêl şıma tikıbi. Hewa e’wıldi zê pısing paştê xuı unvard ser quız kerên o hıetana 10 bı umaren.   Barcınêzi çenê xuı bıuncên hêt sinê xuıwa o paştê xuı qêmı ser quız kerên o hênê hıetana 10 bıumarên o xuı rehet veradên.

                                                  


Kişinin aldığı kas gevşetici, Ağrı Kesici ilaçlar ve istirahatına rağmen ağlarını devam ediyorsa fizik tedaviye başlanabilir. Fakat fizik tedavi uzman biri tarafından bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Fizik tedavinin ilk zamanları ağrı şiddetlenebilir bu olası normal bir durumdur, ağrılar birkaç günde geçmez ise Bel Fıtığı tedavisinde etkili başka metotlar uygulanabilir. Konunun devamı bu makalemizde yer almaktadır.

Bel Fıtığı – Fizik tedavi hareketleri:

1- Sırt üstü yatarken önce bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. Sonra aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

                   

2- Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırınız. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere yapıştırınız. Aynı hareketi diğer bacakta tekrarlayınız.

                          

3- Sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız

                             

4- Sırt üstü yatarken mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, diğerini düz tutunuz. Aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

                           

5- Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. Bu durumda içinizden 10′a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız.

                                  

6- Belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. İçinizden 1′den 10′a kadar sayınız. Daha sonra serbest bırakınız. Bu hareketi tekrarlayınız. Bu esnada nefesinizi normal şekilde alıp veriniz.

                                                  

7- Ayakta dik durunuz. Ellerinizi masa veya bir iskemlenin kenarına dayayınız. Dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve sonra ayağa kalkarak gevşeyiniz

                                        

8- El ve dizlerinizin üzerinde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10′a kadar sayınız. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10′a kadar sayınız ve gevşeyiniz

                                                  

Leave a comment


Sponsor

İletişim

    Adınız (gerekli)

    Epostanız (gerekli)

    Konu

    İletiniz