Zazakivaj

Qur'un

Qur'un

Zazaki Meal Qur'un, dunyadi tênika sitê madi esta. Ez wazenag simazi past bidi ma...

Bajar

Bajari Zazayun

Bunên Zazêy ma Tirkiye’di kumcadi cuwyên? (Bingöl-Diyarbakir-Dersim-Kayseri-Urfa-Malatya Elazig...)

zwun

Zun Zazayun

Zun ma ser, zahf chik nisyow. Hama inig nisyê, inunra yowyê yiz zi yow binun nitepsêni...

SerpelZazaki MealZun ZazakiMaqalêyi mıMedyaDerhıeq Qur'un'ıdZazaki Xutbê

Zazakisozluk.com

Qê Ferhengê Zazaki Buniyên Hêt Raştra >>>

ONLÌNE- FERHENGÊ ZAZAKÌ
Posted by
/ / 1 Comment

zazakivaj121

Site Madi

Bıunyên Zun Zakaki

Zakaki

NuvolaZazaki sera, her sarıra yownê qêdı yow veng vêjyenu. Labelê  ına wazyet wuêş mıra zi şına. Çımçıra kumcadi yow mesla ser yow qısêkerdış benu se, bızunênıg ujadi çikow raşt vêjyenu. Inê sera zi ez zi, zê nıştiyê tikiyun tawêwo xrab ninısena. Inê sera zi mı tiki cêyunıd yow çend nıştê nuştoğun wuend ına mesla ser o mı diyıg;  miyun piyorê nıştunıd nıştiyê vikipedi, dahanê zahf  nızdiyê hıeqiqata o ınêra zi mı zi, ına xewatê vikipedi itadı nışta.

Eg şıma zi kayilse ına Zunê ma, wa biyer yow cêkow holse, ow wext şıma çıta zuni ına mesla ser se, otiro se şımazi çıtag zuni ayê itadı bınısê…

Xewatê Vikipedi, mı zi lehçê Çolig (Lehçê Merkezi)  ser hênê nışt.Xewatê yê, ın qêdırawa....

Lehçêy

Vatê Prof. Dr. Ludwig Paul[16] o Frankfurt Enstitüyê Zun Zaza’yunra[17] Zazaki, hirı lehçêwa. Biye ınun yow zi, xusisiyetiyê xuı sera zi, ita ajadi  tıwêr ın hirı lehçuna vetı zi  tikiy şivê zi êsti.  Bênatê mıntıqunidi zi, çekuiyunıd, cia cia vêng yını zi zê yow binun niy. Yow binunra koti düir o biyi yow nê qêdı. Vatişi vêngra vuet, Lehçun Zazakida, çekuyuni zi yow binunra koti düir o zê yow binun niyi. Çıqas wextıg kotı bênatı se zi, ın çekuyunra tikiyê yin vira şiy, tikiyêyini zi esl xuıra qêrfiyê biy yownê qêdı o tikiyê yini ziz çımun verra koti düir. Ini Lehçê Zaza’yun, bin yeşê Mezhebunıdi, umyê mêdun. (Inı zi Hıenfi,Şef’i o Cafêri’yê/e’lêviyê). Bênatê Lehçun Zazaki’dı zi, Şivı ser ferq estu o tikiyê yin zahf bin yeşê zun cirunun xuıdi mêndi.. Mesela:Fêk Dêrsimıd, vêng ser zahf nêwiyi esta, ınêdı zi  têsir Zun Armıniyun zahfow. Labelê hênê ına Lehçê Dersım’ira Vartuı ser ma nişkêni ınê vajı. Vartuı zahf têsir ınêdi ni mendu. Inêra xuı hol pawıtu.

Lehçêy Zun Zazaki:

 • Zazakiyê Zımiy:Dersim, Erzincan, Gümüşhane (Kelkit), Varto, Hınıs, Tekman, Çat, Aşkale, Sivas (Koçgiri ve Karabel)
 • Zazakiyê Merkezi: Paluı-Çolig, Yenı, Xarpiyet, Pirun (Dicle)
 • Zazakiyê Vera ruêji: Çêrmik, Siwerek, Gerger, Çüngüş
 • Fêk Cêy Kışt: Mutki, Aksaray, Sariz
 • Fêk Bini: Kulp, Lice, Erğuni, Maden

Kaynak:Vikipedi

16- Paul, Ludwig: Zazaki – Versuch einer Dialektologie. Reichert Verlag, 1998, Wiesbaden.
17- Keskin, Mesut: Zazaca Üzerine Notlar

Site Madi

Bıunyên Zun Zakaki

Zakaki

NuvolaZazaca üzerine, her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Ama bu durum benim hoşuma da gidiyor. Çünkü nerede bir konu hakkında bir konuşma oluyorsa, bilin ki oradan doğru şeyler çıkar. Bundan dolayı da ben de, bazılarının yazdığı gibi olumsuz şeyler yazmayacağım. Bunun üzerine de bir kaç yerden bu konu hakkında bir çok şey okudum ve gördüm ki, bütün yazılanlar arasında Vikipedide yazılanlar, gerçeğe daha yakın durmaktadır. Ve bundan dolayı da Vikipedinin çalışmasını buraya taşımayı uygun buldum. 

Eğer siz de dilimizin iyi bir yere gelmesini istiyorsanız, o zaman, bı konu hakkında bir bildiğiniz varsa, onu lütfen buraya yazarak bizimle paylaşınız….

Vikipedinin çalışmasını, ben de burada Bingöl (Merkez Lehçesi) ile yeniden yazdım. Çalışması şu şekildedir

Lehçeler

Prof. Dr. Ludwig Paul[16]  ve  Frankfurt Enstitüsü Zaza Dil Enstitüsü’ne[17] göre Zazaca üç ana lehçeye ayrılır, bunun yanı sıra özel bir konuma sahip olan ve hiç bir lehçe grubuna tam olarak dâhil edilemeyen geçiş ve kenar şiveleri de mevcut. Bölgeden bölgeye kelimeler çeşitli ses değişimlerine uğramışlardır, telaffuz farkından öte Zaza lehçeleri sözcük dağarcığında da farklılıklar gösterir. Zamanla bazı kelimeler önemini yitirmiştir, ya tam unutulmuştur ve başka kelime biçimlerine değiştirilmiştir ya da kullanımı ikinci veya üçüncü plana düşmüştür. Zazaların üç mezhebe (Şafi, Hanefi, Alevi) bölünmesi lehçelerin oluşmasına katkıda bulunmuştur. Zaza ana lehçelerinin arasında şivesel farklılıklar da var, bazı yöreler komşu dillerden daha çok etkilenebilmiştir. Örneğin Dersim ağzı fonetik bakımından hayli yenilikler yaşamıştır, bundan Ermenicenin sorumlu olduğu tahmin ediliyor. Aynı lehçe grubuna ait olan Varto şivesi bu değişimden uzak kalmıştır.

Lehçeler:

 • Kuzey Zazacası: Dersim, Erzincan, Gümüşhane (Kelkit), Varto, Hınıs, Tekman, Çat, Aşkale, Sivas (Koçgiri ve Karabel)
 • Merkez Zazacası: Palu-Bingöl, Hani, Elazığ, Piran (Dicle)
 • Güney Zazacası: Çermik, Siverek, Gerger, Çüngüş
 • Kenar şiveleri: Mutki, Aksaray, Sarız
 • Geçiş şiveleri: Kulp, Lice, Ergani, Maden

Kaynak:Vikipedi

16- Paul, Ludwig: Zazaki – Versuch einer Dialektologie. Reichert Verlag, 1998, Wiesbaden.
17- Keskin, Mesut: Zazaca Üzerine Notlar

 1. 27 Aralık 2013

  Janeen

  When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time
  a comment is added I get 4 emails with the same comment.
  There has to be an easy method you are able to remove me from that service?

  Thanks a lot!

Leave a comment