Zazakivaj

Qur'un

Qur'un

Zazaki Meal Qur'un, dunyadi tênika sitê madi esta. Ez wazenag simazi past bidi ma...

Bajar

Bajari Zazayun

Bunên Zazêy ma Tirkiye’di kumcadi cuwyên? (Bingöl-Diyarbakir-Dersim-Kayseri-Urfa-Malatya Elazig...)

zwun

Zun Zazayun

Zun ma ser, zahf chik nisyow. Hama inig nisyê, inunra yowyê yiz zi yow binun nitepsêni...

SerpelZazaki MealZun ZazakiMaqalêyi mıMedyaDerhıeq Qur'un'ıdZazaki Xutbê

Zazakisozluk.com

Qê Ferhengê Zazaki Buniyên Hêt Raştra >>>

ONLÌNE- FERHENGÊ ZAZAKÌ

Qurun’ıd meseb

Posted by
/ / Leave a comment
Qurun’ıd meseb

mesep  

Surê EN’AM Ayeta 65.  Vajıg: “Kuwêt Humê pıra rasenug Wuı, bin lıngun şımara şımari yow e’zab bışawu, ya zi şıma mesebun   ser letê keruw o xrabiyê şıma, şıma yow binun bıtumnuw.” Buniyên, semêd fumkerdişiyê yin Ma ayetun sêni kêni eşkıra   (eşkıra=açıklamak).
  Surê EN’AM Ayeta 153.  Hanik ını, rêyê Mıwo raştuw. Tabi yibên (tabiy rêyê mı bên),tabiy yownê rêyı mebên; Çımçıra yin, Şıma   rêyê Yi ser(rêyê Humê) finêni. Ini neshat Yi’yêg (neshat Humê’yeg) şımari kenuw, wa şıma gueş serini. 

 

Surê EN’AM Ayeta 159.  Ayig Din xuı kêrdi letı letı o biyi ğurıb ğurıb, tawê tıwo yin piyawa çinikuw. Guırê yin menduw Humê’yır; barcınê xeverê wazyêt yin (Huma) dunuw yin.


Surê MU’MİNUN  Ayeta 53.  Labelê yin guırê xuı, qêdow qêdı kıtabunra kerduw vıla. Hemı ğurıb pê ayê vêr xuı benuw şa…


Surê RUIM Suresi 32.  Ayêg, yin Din xuı kêrdi letêy o biyi mesêp mesêp. Hemı ğurıbi, pê ayê vêr xuı (pê a’lımun xuı ya zi pê kıtabun xuı) bêniy şa o ser quırtiy kêni.

  

Kur’an’da mezhep

mesep  

 EN’AM Suresi 65. Ayet De ki: “Üstünüzden veya ayaklarınızın altından size bir azap göndermeğe, yahut sizleri mezheplere bölüp   birbirinizin kötülüğünü tattırmaya O’nun gücü yeter.” Bak, anlasınlar diye ayetlerimizi nasıl da açıklıyoruz.

 

EN’AM Suresi 153. Ayet İşte bu benim dosdoğru yolumdur. Ona uyun, başka yollara uymayın; çünkü onlar, sizi O’nun yolundan   ayırırlar. Bunlar, dinlersiniz diye O’nun size verdiği öğütlerdir.

EN’AM Suresi 159. Ayet Dinlerini parçalara ayırıp grup grup olanlarla senin hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır; sonra   onlara durumlarını haber verecektir.


MÜMİNUN Suresi 53. Ayet Fakat, onlar islerini çesitli kitaplara ayirdilar. Her grup kendi yaninda bulunandan hosnut…


RUM Suresi 32. Ayet Onlar ki dinlerini parçaladılar ve mezhep mezhep oldular. Her parti kendine ait (imam ve kitap) larla sevinip övünmektedir.

meseb 

 1. Çıra Zazakivaj Esta

  Mexsêdi mawo dıyini zi se ınawa; Hıetani ruêj êr, mı yow cêkıdi zi Zazaki Meal Qur’un nidiy.
 2. Qureyş Suresi(Meal SurêQUREYŞİ)

  1- Rehmun o Rehiym pê nımê Humêy. 2- Semedê ayko Homê emun û pihet biyayiş nasibê Qurêyş kerdu. 3- Aya eminiyêg zımıstun o umnunid, diyawa kerwununiyê yin,

Leave a comment


Sponsor

İletişim

  Adınız (gerekli)

  Epostanız (gerekli)

  Konu

  İletiniz