Zazakivaj

Qur'un

Qur'un

Zazaki Meal Qur'un, dunyadi tênika sitê madi esta. Ez wazenag simazi past bidi ma...

Bajar

Bajari Zazayun

Bunên Zazêy ma Tirkiye’di kumcadi cuwyên? (Bingöl-Diyarbakir-Dersim-Kayseri-Urfa-Malatya Elazig...)

zwun

Zun Zazayun

Zun ma ser, zahf chik nisyow. Hama inig nisyê, inunra yowyê yiz zi yow binun nitepsêni...

SerpelZazaki MealZun ZazakiMaqalêyi mıMedyaDerhıeq Qur'un'ıdZazaki Xutbê

Zazakisozluk.com

Qê Ferhengê Zazaki Buniyên Hêt Raştra >>>

ONLÌNE- FERHENGÊ ZAZAKÌ

Raşt Ruınışên wa Karê Şıma Ziyedıbu (Doğru Otur, Verimin Artsın)

Posted by
/ / Leave a comment
Eg şıma nizuni vera qompitırıd ruınışise, gueştariyê ına vido bıkerên.

Ma guım o guım şuı;

1-Eg şıma hê sêr yor qoltıxıdê o qompitırê şıma zi ha şımara ciyerıdi se, ow wext, hewa e’wıldi raşt ruınışên. Yow minder berzên pê paşte xuı. Çaqun xuı duız kerên o yow çik berzên bin qompitırê xuı…

2-Eg qompitrê şıma ha sêr yow masadase, ow wext hênê raşt ruınışê o wa bênatê paştê şıma wo quêl şımadi wa 90 dereca bıbu. Sandalê xuı zi verd bıdên, bêrziyê sandali guerê xuıra e’yar bıkerên. Qompitırê xuı biyarên tabiy çımun xuı. Eg tıwerra tij duna qompitırê şımarise, perdê xuı bıuncên. ni nê çim şıma qêfılyêni.

3-Eg qıji şıma zi vêr qompitırıd xêwityêni se, bêrziyê sandalê yin querê yinra e’yar bıkerên. Eg ling yin ni rasêni ıerdise, çik berzên bin lıngun yin. Yow zi; qıjun xuı vêr qompitırıd zahf ruı menışnên. Bıvejên tıver o wa kay bıkêri..


Bilgisayar başında nasıl oturacağınızı bilmiyorsanız eğer, öyleyse bu videoyu izleyin.

Adım adım gidelim;

1- Eğer koltukta oturuyor ve bilgisayarınız oturma hizanızdan düşükte ise, öncelikle dik oturun. Sırtınızın arkasına minder koyun. Dizlerinizi düzeltin ve bilgisayarınızı yükseltin.

2-Eğer bilgisayarınız masanın üzerinde ise, Yine dik oturun ve sırtınız ile kolunuz arasında 90 derecelik açı olsun. Sandalyenizi ileri alın, yüksekliğini ayarlayın. Bilgisayarınızı göz hizanıza yükseltin. Eğer bilgisayarınız ışık alıyorsa perdeleri kapatarak bunu kesin. Aksi halde gözleriniz yorulur.

3-Eğer çocuklarınız bilgisayda çalışıyorlarsa, oturaklarının yüksekliğini onlara göre ayarlayın. Eğer ayakları yere erişemiyorsa, ayaklarının altına bir şeyler koyun. Bir de çocuklarınızı bilgisayar başında fazla tutmayın. Oyun için dışarı çıkarmanızda yarar vardır.

Leave a comment